Szanowni Państwo,

wszyscy znaleźliśmy się teraz w nowym i bardzo trudnym momencie. Jak dzieci poradzą sobie z obecną sytuacją, w pewnym sensie zależy od tego, jak my sobie radzimy. Jeżeli będziemy je wspierać, to będzie im łatwiej przetrwać te trudne chwile. Koronawirus jest faktem. Ale w dużej mierze możemy zapobiec zakażeniu. Warto na to skierować uwagę dzieci. Istotne jest to, żeby nie zostawiać dziecka samego z jego lękami. Życie jest pełne różnorodnych sytuacji, nie wszystkie z nich są miłymi i przyjemnymi. To, co naprawdę wartościowe, wymaga czasu oraz podejmowania wyzwań dnia codziennego. Nie traktujmy obecnego czasu jak sytuacji bez wyjścia. Starajmy się zrozumieć na nowo i być razem.

Wskazówki na co warto zwrócić uwagę w kontakcie z dziećmi w obecnej sytuacji:

 • Zadbaj o własny spokój. Dzieci obserwują zachowania dorosłych, łatwo odczytują emocje i „zarażają się” nimi. Uważaj też na to, o czym i w jaki sposób rozmawiasz z innymi dorosłymi w obecności dzieci.
 • Wysłuchaj dziecko. Nie uciszaj – niech ma możliwość wypowiedzenia się, Pozwól dziecku zadawać pytania, nawet jeśli wydają Ci się absurdalne lub powtarzają się wielokrotnie. Znajdź czas na spokojną rozmowę. Udzielaj odpowiedzi zgodnych z prawdą (korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji). Dostosuj ilość informacji i język do etapu rozwojowego dziecka.
 • Nie “ciągnijmy za język” Dzieci mogą nie być zainteresowane sytuacją lub nie chcieć myśleć o tym, co się dzieje. Jeśli Twoje dziecko nie chce rozmawiać, uszanuj jego decyzję, ale zapewnij o swojej dostępności, jeśli będzie takiej rozmowy potrzebować.
 • Zapewnij dziecko o Twoim wsparciu, ale nie dawaj mu obietnic bez pokrycia. Nie bój się mówić „nie wiem”, jeśli dziecko pyta o rzeczy, co do których sam nie masz pewności.
 • Zachęcaj dziecko do dzielenia się przeżywanymi emocjami, ale nie zmuszaj go do tego. Pomóż mu nazwać te uczucia i zaakceptuj je, pozwól na ich wyrażenie. Bagatelizowanie, zmienianie tematu czy wyśmiewanie strachu dziecka nie pomaga mu. Zamiast mówić „nie bój się”, wytłumacz dziecku, że strach jest naturalną reakcją oraz że z trudnymi emocjami można sobie poradzić. Podziel się swoimi sposobami na radzenie sobie z lękiem, zapytaj dziecko o jego pomysły. Ustalcie wspólnie, jak możesz je wspierać w trudnych chwilach.
 • Ucz dziecko rozmawiania o emocjach. Przydatne mogą być bajki, filmy krótkometrażowe. Najpierw oglądnij je sami, a później wspólnie z dzieckiem.
 • Zapewnij dziecko o tym, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc dzięki działaniu odpowiednich służb. Powiedz mu też o tym, że obecna trudna sytuacja jest przejściowa.
 • Bądź dla dziecka wzorem we wdrażaniu dobrych nawyków (częstego mycia rąk, zasłaniania ust i nosa, ale też dbania o wypoczynek, odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczną, zdrowy sen i dobry nastrój).
 • Zadbaj o rutynę. Stały rytm dnia pomaga dzieciom budować poczucie bezpieczeństwa

Zachęcam do obejrzenia materiałów filmowych:

 • książeczka dla dzieci o wirusie i emocjach, jakie się w związku z nim pojawiają:

  https://tiny.pl/tzmbs


 • wspieranie dziecka w przeżywaniu trudnych emocji:

https://tiny.pl/tzmbb

https://tiny.pl/tzmb6

Z życzeniami zdrowia, sił i odnalezienia się w niecodziennej sytuacji

Anna Kotula